Mana grāmatvedība

Ilona Brūvere. Stāsta Juris Strenga

19,00

Izdevniecība “Aminori”, atzīmējot Dailes teātra simtgadi, teātra dzimšanas dienā lasītājiem sagatavojusi īpašu izdevumu – aktiera un režisora Jura Strengas stāstītus atgadījumus par teātri un dzīvi. Tos klausījusies un pierakstījusi kinorežisore un žurnāliste Ilona Brūvere, veidojot aktiera sajūtu, sapņu un dzīves notikumu kaleidoskopu dokumentālās prozas žanrā. Šeit kā filmas epizodēs, kuras vieno teatrāls sižets un absurdā dramaturģija, galvenajā lomā uz jūtu, domu un atmiņu skatuves vienmēr ir pats aktieris.

Kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, kad Juris Strenga Dailē sāk piedalīties Eduarda Smiļģa izrādēs, viņš raksta piezīmes par teātri, sevi un apkārt notiekošo. Aktieris atstāj piezīmes uz lugu vai scenāriju eksemplāriem, uztic savas domas kabatas blociņiem un vecām skolas burtnīcām, kur pierakstīto šodien atšifrēt praktiski vairs nav iespējams.

“Mana grāmatvedība” nekavējas slavas mirkļu paēnā, bet ir dokumentāls vēstījums aizkulišu dzīlēs – atmiņu vizualizācija tagadnes formā ar lasītājam dotu iespēju sajust laika garšu, cilvēku attiecības, aizraušanās, ideālus, draudzību un nodevību kā visu dzīvo, kas piemīt tikai klātesošiem notikumiem. Grāmatā tiekamies ar Dailes teātra leģendām Uldi Pūcīti, Artūru Dimiteru, Pēteri Pētersonu, Viju Artmani, Eduardu Smiļģi, Hariju Liepiņu Ausmu Kantāni, Eduardu Pāvulu, Olgu Dreģi, Gunāru Placēnu un daudziem citiem, izsekojot dzīvei, kas notiek aiz skatuves un bez vārdiem stāsta par mums pašiem, ja nemelojam, bet atzīstamies dzīvei mīlestībā, arī tad, kad viss nebūt nav tik vienkārši, kā, no malas skatoties, šķiet.

“Mana grāmatvedība” piedāvā lasītājam aktiera stāstus kā krāšņu skatuves, dzīves uztveres un esības nojausmas dokumentu, ļaujot ielūkoties teātra un dzīves neredzamās daļas aizkulisēs ar smaidu.

“Juris Strenga – tāds smalks un gudrs cilvēks. Tas ir mīts, kas nāk no mana dīvainā paskata – tievs, garš, gariem matiem. Tātad intelektuālis. Daudz lasa, tātad gudrs. Tas jau neko nenozīmē. Varbūt es skatos filmas, kurās ir spraiga darbība un sarežģīta dramaturģija vairākos līmeņos, vairākās attīstības līnijās. Dziļāk ir slāņi, kas veido biezāku, plašāku žanru. Un vēl tur jābūt intrigai, tas ir pilnīgi skaidrs!”

Grāmatā izmantoti vairāk nekā piecdesmit attēli no Dailes teātra, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja un Jura Strengas personiskā arhīva.

Izdevuma grafisko dizainu veidojis Artis Rutks.

Vāka foto: Valentīna Zeile