“IZSTĀSTĪTIE. Ukrainas bērnu stāsti”

11,00

Kategorijas:

Vairāki miljoni bērnu bijuši spiesti pamest savas mājas kopš 2022. gada 24. februāra, kad sākās Krievijas Federācijas iebrukums neatkarīgās Ukrainas teritorijā. Dažus šo bērnu stāstus mēs lasām ziņās vai sociālajos tīklos. Tomēr tik daudzi paliek neizstāstīti, noglabāti ģimenes vēsturē un personiskajās bēdās. Tos uzklausīt un zināt ir svarīgi mūsu sabiedrībai.

Projektā “Izstāstītie” Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras studenti mācību uzdevuma ietvaros uzklausīja Ukrainas bērnu un jauniešu stāstus par pieredzēto, bēgot no kara, un atveidoja tos komiksos. Šie 12 jauno mākslinieku komiksi tagad izdoti grāmatiņā, kas iznākusi izdevniecības “Aminori” paspārnē.

Dziļi izjustu ievadu komiksu grāmatai uzrakstījusi dzejniece Linda Gabarajeva. Viņa raksta: “Mums jāstājas pretī klusumam, kas nolaižas pēc traģēdijas. Un mākslinieki to spēj – mēs spējam atrast cita veida klusumu, siltu, mierpilnu klusumu, kurā uzklausīt mums uzticētos stāstus. Pēcāk mēs no tiem veidojam tēlus, vārdus, attēlus. Šajā grāmatā ir Ukrainas bērnu stāsti. Stāsti par bēgšanu, par patvēruma atrašanu, ilgām, atmiņām un šodienu.”

Komikss ir tikai žanrs – tāpat kā pasaka vai stāsts,” skaidro šī projekta iniciatore LMA docente Rūta Briede. “Tam nebūt nav jābūt smieklīgam, un ar attēliem bieži vien var pateikt vairāk nekā ar vārdiem. Studentiem šis ir bijis ļoti grūts uzdevums gan no pedagoģiskā, gan mākslinieciskā viedokļa – iemācīties sarunāties ar šiem bērniem, uzklausīt viņu piedzīvoto un uzzīmēt stāstu, kas vislabāk ataino to, ko bērns vēlējies pastāstīt, vienlaikus atklājot arī to, ko viņš, iespējams, noklusējis.” Rūta Briede atzīst, ka studentu darbs pie projekta gada garumā ir bijs pašaizliedzīgs un ideālisma pilns, bet arī sarežģīts brīžos, kad jāsaskaras ar robežu, kurā jauns mākslinieks izjūt vēlmi pasargāt sevi no dzirdētā.

Grāmatā “Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti” publicēto komiksu autori ir Krista Bitmete, Mārtiņš Dziļums, Laura Pika, Marta Folkmane, Margarita Germane, Oleksandra Golicina, Alise Rudēvica, Paula Slavika, Elīna Skrapce, Gatis Šulcs, Gabriela Milberga-Zuza un Karīna Volbeta.

Grāmatas dizainu veidoja Laura Pika, vāku – Krista Bitmete. Komiksu oriģināli tika radīti angļu valodā, latviski tos iztulkoja Linda Gabarajeva.

Grāmatas izdošanu atbalstīja Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedra, SIA “Latvijas Finieris” un Valsts kultūrkapitāla fonds. Slava Ukrainai!