Ēvalds Flisars “Alise trakajā zemē”

12,50

Kategorijas:

Visiem zināmā Alise pēc atgriešanās no Brīnumzemes un viņas tēvocis Lēkātājs neparastā veidā nokļūst Poterūnijā. Kartē šo zemi neatradīsiet – tā ir putekļaina sala okeāna vidū, kuras iemītnieki iztērējuši visus dabas resursus, izņemot mālam līdzīgo materiālu potiju. Lai galvaspilsēta Potingtona neiegrūtu tukšumā, kas veidojas zem tās pamatiem, ir nepieciešams aizvien vairāk atbalsta kolonnu, kuras tiek celtas no sadauzītiem potija izstrādājumiem. Alises tēvocis Lēkātājs, kurš ir ekonomisko problēmu risināšanas konsultants, tiek nolīgts, lai noturētu Poterūniju virs jūras līmeņa, un abiem sākas galvu reibinoši un, maigi sakot, neticami piedzīvojumi.

Autors savu darbu nodēvējis par “ekoloģisko farsu”, un tas piedāvā asprātīgus dialogus ne tikai par ekoloģiju, bet arī par politiku un ekonomiku, kas mazajam lasītājam (virs desmit gadiem) liek saprast, ka mūsdienu Alise dzīvo patiešām trakā pasaulē. Grāmatas autors netiešā veidā brīdina, ka zeme, uz kuras mēs stāvam, kļūst arvien plānāka un plānāka. “Gudra un neatkārtojami traģiski komiska,” – par grāmatu izsakās tās vērtētāji.

Ēvalds Flisars (1945) ir slovēņu rakstnieks, dramaturgs, esejists, redaktors, kaislīgs ceļotājs. Viņš studējis salīdzinošo literatūru Ļubļanā, angļu valodu un literatūru Londonā un psiholoģiju Austrālijā. Flisars sarakstījis vairāk nekā 30 prozas darbu: stāstus, ceļojumu aprakstus, esejas, ap 15 lugu, scenārijus filmām un televīzijas raidījumiem. Viņa darbi tulkoti vairāk nekā 30 valodās. Daudzas viņa grāmatas nominētas vai apbalvotas ar Slovēnijas prestižāko literāro balvu Kresnik¸ viņš divkārt nominēts starptautiskajai IMPAC balvai, saņēmis balvu par mūža ieguldījumu literatūrā. Ēvalda Flisara darbi pazīstami daudzviet pasaulē, viņš uzstājies vairāk nekā piecdesmit literatūras festivālos, viņa lugas bieži tiek iestudētas dažādos teātros un radio. “Alise trakajā zemē” izdota arī Vācijā, Horvātijā, Spānijā, Ziemeļmaķedonijā, Portugālē un Indonēzijā.

Grāmatu papildina Hanas Tintoras ilustrācijas.

No slovēņu valodas tulkojusi Māra Gredzena.

Literārā redaktore Velga Polinska.

Korektori Dzintra Ludborža un Alnis Auziņš.

Grāmata iespiesta SIA “Jelgavas tipogrāfija”.

Grāmatas tulkojumu un izdevumu latviešu valodā atbalsta Slovēnijas republikas Grāmatu aģentūra (JAK) un Eiropas Reģionālās attīstības fonds.