Bez spalvām

9,00

Vudijs Allens, viens no slavenākajiem amerikāņu kinorežisoriem, ir arī vairāku lielisku prozas darbu autors. Krājumā “Bez spalvām” ietverti viņa humoristiskie stāsti un apcerējumi, kuros Allens ar pārgalvīgu humoru apcer savu neirotisko bezcerības sajūtu.

Par savā filmām režisors, New Hollywood jeb “amerikāņu jaunā viļņa” pārstāvis, ir saņēmis virkni nozīmīgu apbalvojumu, tai skaitā četras Oskara balvas – divas par labāko režiju un divas par gada labāko filmu. Allens ir arī savu filmu scenāriju autors un kā labākais scenārists bijis nominēts Oskara balvai 16 reizes. Spilgti izteikta autorība un mūsdienīgi izteiksmes līdzekļi Allenam raksturīgi gan kā režisoram, gan dramaturgam un scenāristam. Būdams universāla personība, Allens darbojies un joprojām darbojas kā aktieris savās filmās un ir pazīstams arī kā mūziķis.

Uz šī spožā fona literārā darbība palikusi nedaudz ēnā, taču Allens ir arī vairāku lielisku stāstu krājumu autors. Grāmatā “Bez spalvām” ietvertie humoristiskie stāsti un apcerējumi liecina, ka Allens pelnīti dēvēts par vienu no visu laiku izcilākajiem komiķiem. Stāstu krājuma nosaukumā ietverta asprātīga atsauce uz Emīlijas Dikinsones dzejoli “Cerība ir radījums spalvots”, bet stāstos Allens reflektē pats par savu neirotisko bezcerības sajūtu.

Scenārists, režisors un producents Matīss Kaža saka: “Atkāpes no normalitātes ir lieliska humora priekšnosacījums, un ar komēdijas palīdzību daudz jaudīgāk nekā jebkurā citā žanrā iespējams atklāt cilvēka domāšanas īsceļus, ieradumus. Amerikāņu kino režijas klasiķim Vudijam Allenam noteikti piemīt šāda veida komiķa prāts, turklāt viņš ir brīnišķīgi bezkaunīgs, dažkārt tikpat ass kā kino, tā arī prozā.”

Tulkojusi Līva Trektere

Redaktore Jana Bērziņa

Korektore Anna Šēfere

Vāka mākslinieks Dato Mgeladze

Dizainere Anna Aizsilniece