Barbara Kaponi “Kā pieradināt cilvēku”

12,50

To, ka kaķi prot runāt, jums pateiks katrs kaķa īpašnieks, tas ir saimnieks, tas ir… Vārdu sakot, katrs cilvēks, kas dzīvo kopā ar kaķi. Bet – vai kaķis spētu uzrakstīt grāmatu? Itāļu māksliniece un rakstniece Barbara Kaponi (pazīstama arī ar pseidonīmu Babas) mums piedāvā iztēloties, kāda būtu grāmata, kuru uzrakstījis kaķis. Šis humorpilnais darbs piedāvā neparastu skatījumu uz kaķu un cilvēku attiecībām.

Izrādās, tieši kaķi ir tie, kas pieradinājuši cilvēkus, nevis otrādi! Šis paradoksu pilnais sacerējums rakstīts, ironizējot par tādiem lasītāju pieprasītiem izdevumiem, kā, piemēram, “Kā iekarot vīrieti”. Tomēr šajā grāmatā–jokā ir arī daudz rūgtas patiesības, kas liek paskatīties no malas uz cilvēku sugu un mūsu ikdienas paradumiem, it īpaši tiem, kas saistās ar pārlieku lielu pieķeršanos “lietiņām”, uz kurām esam gatavi skatīties stundām ilgi, ignorējot kā kaķus, tā savus ģimenes locekļus.

Grāmatas iedomātais autors – kaķis – cilvēkus, kas grāmatā tiek dēvēti arī par primātiem vai pat pērtiķiem, apraksta šādi: “Cilvēki ir sabiedriski dzīvnieki un pārsvarā dzīvo ģimenes grupās. Kad mazuļi sasniedz dzimumbriedumu, dažkārt tie pamet sākotnējo mājvietu un apvienojas nelielās jauniešu grupiņās, kas dzīvo vienā midzenī. Gadu gaitā tie mēdz atrast partneri un dibināt savu ģimeni, bet ne vienmēr. Sastopami arī savrupi indivīdi, un ir lielāka iespēja pieradināt tieši viņus. Daži eksemplāri lielāko daļu dzīves pavada midzeņos, kas ir lieli, ērti un iekārojami. Citi gandrīz visu laiku pavada ārā, gādājot ēdienu, un atgriežas līdz ar tumsu. Pārsvarā tie medī dienas laikā.”

Ja jums ir kaķis vai pat vairāki, jūs noteikti atpazīsiet Kaponi aprakstītās viltības, ar kurām kaķi izvēlas, iekaro un pieradina cilvēkus jau kopš laika gala. Tomēr, iespējams, jūs arī kaut ko vēl nezināt par šo cilvēces vēsturē svarīgo dzīvnieku.

Kā ievadvārdos rakstījusi itāļu žurnāliste Dārija Biņjārdi, šī ir “apburoša, asa un neatvairāma grāmata – neliels meistardarbs, kuru var lasīt kā parodiju”.

Barbara Kaponi jeb Babas (dzimusi Milānā 1966. gadā) ir vizuālā māksliniece, kas darbojas vairākās sfērās – sākot ar zīmēšanu un beidzot ar rakstīšanu un fotografēšanu. Pirms māksla kļuva par viņas pamatdarbu, viņa bijusi mākslinieciskā un radošā direktore starptautiskā reklāmas aģentūrā. Ap to pašu laiku viņa bijusi komunikācijas daļas vadītāja vairākās bezpeļņas organizācijās, piemēram, Amnesty International un Lipu. Grāmata “Kā pieradināt cilvēku” ir tulkota divpadsmit valodās. Ikdienas dzīvi Kaponi vada starp Romu un Monteroso al Mari kopā ar vīru un kaķi Kapteini Frakasu.

Grāmatas tulkotāja ir Līva Trektere, redaktors Arturs Hansons. Izdevumu vēl pievilcīgāku padara ilustratora Andrea Ferollas elegantie melnbaltie tušas zīmējumi.

Grāmata iespiesta SIA “Jelgavas tipogrāfija”.